IONNIC SZ0208/50 50mm Flexible Braiding
50mm Flexible Braiding
SZ0208/50
Normal Size: 2mm
Expanded Size: 8mm
Rool Length: 50mm
Features
  • Salt, oil, most fuels and solvent resistant
  • Extremely flexible - easy to apply over irregular shapes
  • UL recognized
  • Open weave construction allows for complete drainage
  • Highly resistant to abrasion -70°C +120°C
  • Extreme operating temperature -70°C to +120°C
 Specification
  • Flammability: UL225, method VW-1
  • Material: Braided Polyethelene Terephthalate
  • Operating Temp: -70° C to +120°C